SOĞUKLARA KARŞI DUT PEKMEZİ

SOĞUKLARA KARŞI DUT PEKMEZİ

Yazar: Admin Okunma Sayısı: 193 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından dut pekmezine olan ilgi arttı. Aksu Vital Marka Yöneticisi Çiğdem Dursun dut pekmezi ile ilgili merak edilenleri anlattı.


Aksu Vital Marka Yöneticisi Çiğdem Dursun, pekmez bizim geleneksel lezzetlerimizden biri olmasının yanı sıra insana faydalarıyla da ön plana çıkıyor. Yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanına sorulan bir soru üzerine her sabah bir kaşık pekmez ile güne başladığını belirtmesi dut pekmezine olan ilgiyi artırdı. Atalarımızın sofralarından eksik etmediği bu besin kanyağını sadece bir kahvaltılık gibi düşünmemeliyiz. Özellikle soğuk havalarda ailece tüketmeliyiz. Zaten pekmez annelerimizin değişmeyen tavsiyesidir.


Aksu Vital Marka Yöneticisi Çiğdem Dursun ‘’Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emzirenlerin, iyileşme dönemindeki kişilerin beslenmesinde yer alması önerilmektedir. Araştırmalar pekmezin thiamin, riboflavin ve demir açısından baldan daha zengin olduğunu da ortaya koymaktadır. Anadolu insanının hastalıklara karşı kalkan olarak kullandığı en kıymetli besinlerden biridir. Soğuk havalarda iyi bir önlemdir.’’


Marka Yöneticisi Çiğdem Dursun, ‘’Aksuvital Dut Pekmezi ise özel formülize edilmiştir. Suyu daha çok uçurulmuş olduğundan dolayı yoğunluğu daha fazladır. Vakum altında basınçla sıcaklığı düşürülmüştür. Böylece yüksek ısıya maruz kalmamıştır. Dutun en iyi yetiştiği bölge olan Malatya’dan özenle toplanan dutlar, titizlikle Ar-Ge merkezimizde analiz edilerek seçilmekte ve en ideal yöntemle üretilmektedir.’’ dedi.

Yorumlar
Yorum Yap