NEDEN SAĞLİKLİ İNSAN NESLİ HIZLA TÜKENİYOR?

NEDEN SAĞLİKLİ İNSAN NESLİ HIZLA TÜKENİYOR?

Yazar: Admin Okunma Sayısı: 204 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Yıllarca doğada nesli tükenmekte olan bitki ve hayvanlardan söz ettik. Bu tehditler ilk kez konuşulmaya başlandığında toplumun sadece sınırlı bir kesimi duyarlılık göstererek sahiplenmişti. Ancak zamanla tehlike öyle boyutlara ulaştı ki tükenme tehdidi altında kalan bitki ve hayvan türlerinin sayısı günden güne çok daha hızlı bir şekilde artarak devam etti. Bu yok oluşun yarattığı kriz beraberinde geç de olsa yediden yetmişe daha geniş kesimlerin aktif katılımı ve eylemleriyle ortak bir mücadelede buluşulması sonucunu doğurdu. Dünya bir taraftan bu krizin vicdani sorumluluğunu taşırken diğer taraftan çok daha acı ve tehlikeli bir gerçekle yüz yüze olduğunu fark etti. Artık sağlıklı insan nesli de hızla tükeniyor. Doğanın bir parçası olan insan kendi sağlıklı neslinin de tükenişinin baş mimarı. Üstelik Dünya nüfusu artarken ironik bir şekilde sağlıklı insan nesli hızla yok oluyor. Nasıl mı? Genetiği değiştirilmiş gıdalar, kimyasallar, obezite, içilebilir su ve doğal kaynakların hızla tükenmesi, doğaya düşman endüstriler, küresel krizler, havada, suda ve toprakta her geçen gün artan kirlilik, ekonomik gelişme ve büyüme adına sınırsız tüketim ve israf... Tehditler uzadıkça uzuyor. Ama alınan önlemler sınırlı ve bireysel farkındalıklardan öteye geçemiyor.


Büyük tehdit altındaki sağlıklı insan neslinin korunması için öncelikle bu gerçeğin fark edilmesi ve toplumun bütün kesimlerince anlaşılması gerekiyor. Bu ortak mücadele ve farkındalık için doğa ve insan arasındaki amansız, saygısız, bencil ve tek taraflı tüketime dayalı ilişkiyi gözden geçirmek gerekiyor. Doğanın cömertçe insana sunduğu sayısız nimetin farkına vararak onu sadece tüketmeyi değil, birlikte yaşamayı ve üretmeyi, dertlerine doğayla şifa ve çare bulmayı hatırlaması gerekiyor.


İçindeki doğayı hatırladığında, doğanın kendisini yüzyıllardır besleyen, koruyan, kollayan, şifa veren ve iyileştirici gücünü bir anne şefkatiyle sunan en yakın dostu olduğunu görecektir. Bu kadim bilgiyi ve doğa mucizesi sırları, insana ve hayata en güzel haliyle sunan, doğa dostu olmanın ruhunu ve mücadelesini her alanda binbir emekle veren bir anlayış ancak sağlıklı insan neslini korumanın yegâne öncüsü olabilir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmaktan daha önemli ve öncelikli olan şey; sağlıklı insan neslinin hızla tükendiği gerçeğini fark ederek, doğayla birlikte neler yapabileceğimizi hatırlamaktan, hatırlatmaktan ve sağlıklı insan neslini korumak için mücadele edeceğimiz yöntemleri araştırmaktan geçiyor.

Yorumlar
Yorum Yap