ARTAN VİRAL SALGINLARA KARŞI DOĞAL ÖNLEMLER ALMAK MÜMKÜN MÜ?

ARTAN VİRAL SALGINLARA KARŞI DOĞAL ÖNLEMLER ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Yazar: Admin Okunma Sayısı: 243 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Henüz geliştirilmiş bir aşısı bulunmayan Coronavirüs'e karşı herkes önlem almaya çalışıyor. Konu ile ilgili konuşan Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, doğal yollardan alınabilecek bazı önlemler konusunda açıklamalarda bulundu. Yaman, “Viral olarak yayılan virüslere karşı alınacak bazı önlemler var. Öncelikle ellerimizi sık sık yıkamalı ve hijyen kurullarına ekstra dikkat etmeliyiz. Hasta kişilerle temastan kaçınmalı ve yetkililerin uyarılarını dikkate almalıyız.


Doğal önlemlerden de bahseden Yaman, ‘’Viral salgınlara karşı doğal önlemler almak da pekala mümkün. Bunun yolu kendi direncimizi yükseltmekten geçiyor. Bu konuda propolis ve zerdeçal bizim için iyi yardımcılar olacaktır. Arılar propolisi, kovanın hijyenik kalması için ve kovanda oluşan çatlakların kapatılmasında kullanır. Aynı zamanda zararlı bakteri, virüs ve mantarlara karşı kovanın korunması, böcek ve diğer hayvanların kovana girişinin engellenmesi amacıyla kullanmaktadır. Propolis benzer bir etkiyi insan bünyesinde de göstermektedir. Flavonoidler ve fenolik maddeler bakımından zengindir. Bileşiminde polifenoller, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Propolisle ilgili yapılan araştırmalarda, virüs ve zararlı mikroorganizmalara karşı, vücut direncini arttırıcı önemli etkileri ile birlikte antiseptik, antidiyabetik etkileri de ortaya çıkmıştır. Kapsül, tablet ve sıvı şeklinde kullanılmaktadır. Vücut tarafından emilimi fazla olması nedeniyle propolisi sıvı formunda kullanmanın kana daha hızlı karışarak daha kısa zamanda etki ettiği görülmektedir. Damla formuna getirmek için su, gliserin, alkol vb. maddeler kullanılmaktadır. Propolis'te dikkat edilmesi gereken husus, bitkisel gliserinde çözülebilen özelliklerde üretilmiş ürünleri tercih etmekten geçiyor. Bu yöntem aynı zamanda helal üretim yöntemidir. Bu tür ürünleri yerli ve güvenilir markalardan temin ediniz.


Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Yeliz Yaman, ‘’ Zerdeçal, Hindistan'da binlerce yıldır baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar toz zerdeçal gerçekten tıbbi özellikleri olan bileşikler barındırdığını ortaya çıkarmıştır. Curcumin zerdeçalın ana aktif bileşenidir. Güçlü anti-inflamatuar etkileri vardır ve çok güçlü bir antioksidandır. Direnci artıdan zerdeçal ile enfeksiyon hastalıkları daha kolay atlatılabilir. Zerdeçal her türlü tüketilebilir, fakat içerdiği curcumin yalnızca yağda çözünebilir. İnsan metabolizması bu etken maddeden yararlanma yeteneğine sahip değildir. Kurkumin ancak çok özel yöntemler ile ekstre formunda üretilebilir. En etkili yöntemlerinden biri de soft gel şeklinde zeytinyağı ve karabiber bileşimiyle elde edilmesidir.’’ dedi. Bu ürünlerin tüketimiyle ilgili hususlara da değinen Yaman, “2 yaş altı çocukların ve arı ürünlerine karşı hassasiyeti olanların propolisi kullanmaması önerilmektedir. Zerdeçalla ilgili dikkat edilmesi gereken nokta ise safra taşı olan ve diyabet hastaları için ilaç etkileşimleri söz konusu olabileceğinden bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır. Gebelerin ve emzirenlerin zerdeçal kullanmaması gerekmektedir.” diyerek uyarılarda bulundu.

Yorumlar
Yorum Yap