Teslimat Bilgileri

Ürün ne zaman gönderilir?

Ürün detay sayfasında ve size gönderilen sipariş e-postalarında ürünün en geç hangi tarihte kargoya vereceği belirtilir. Burdabuldu.com’da ödeme alındıktan sonra,  belirtilen süre içinde siparişi kargoya verir ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. Ayrıca Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından da siparişin durumunu takip edebilirsiniz.


Ürün mağaza tarafından kargoya verilmedi, ne yapabilirim?

Siparişiniz, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından Destek talep ederek irtibata geçebilirsiniz. Ya da web sitenin e-posta adresi ile iletişime geçebilirsiniz.


"Ücretsiz Kargo" olarak görünüyor. Teslimat adresinin Kıbrıs olması durumunda ücretsiz kargo geçerli midir?

Ücretsiz kargo seçeneği sadece Türkiye sınırları içerisindeki teslimat adresleri için geçerlidir.


Birden fazla teslimat adresi tanımladım, nasıl geçerli adres yapabilirim?

Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz. Kayıtlı adreslerinizin alt kısmında yer alan Geçerli Adres Yap linkini tıklayıp seçim yapabilirsiniz. 


Birden fazla ürün satın aldığımda, hepsi birlikte gönderilebilir mi?

Birden fazla satın aldığınız ürünlerin tedarik süreleri farklı değilse tek kargoyla birlikte gönderilir.


Durum tespit tutanağı ne işe yarar?

Durum tespit tutanağı, ürünün teslimatında iade edebilmeniz için kargo görevlisine düzenletmeniz gereken edebilmeniz için gerekli evraktır. Ürününüzde eksik, arıza, kusur veya belirtilenden farklı bir durum olduğunda kargo görevlisine bu belgeyi hazırlatmalısınız. 


Durum tespit tutanağı nedir?

Kargoyu teslim alan kişinin talebi üzerine onun nezaretinde hazırlanan içerik tespit belgesidir.


Evde kimse olmadığı için ürün geri gönderilmiş. Ne yapabilirim?

Teslimat adresi bilgilerinde belirtilen kişi adına bir yakını kimlik tespitiyle kargodan ürünü  teslim alabilir. Kargo görevlileri, eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefon bilgisi bulunur. Kargo şubesi, ürününüzü  3 gün boyunca bekletir ve bu süre içinde size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Adresinizde bulunmadığınız için kargonuzu teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgilerle ulaşıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde kargo firmasıyla irtibata geçtikten sonra tekrar kargo talebinde bulunmanızı öneririz.


Fatura adresi ile teslimat adresi farklı olabilir mi?

Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından adres bilgilerinizi güncelleyebilir veya yeni adres ekleyebilirsiniz. Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz. 


Geçerli kargo adresini nasıl değiştirebilirim?

Burdabuldu siparişinizi onaylayana kadar teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Şiparişlerim sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz.

Eğer siparişiniz kargoya verilmiş ise adres değişikliği yapılamaz.


Hangi durumlarda hasar tespit tutanağı tutulmalı?

Ürünü teslim alırken orijinal kutusunda, kargo paketinde veya üründe hasar, darbe, kırık, kusur tespit ettiğiniz durumlarda kargo görevlisine hasar tespit tutanağı tutturabilirsiniz. Kargo görevlileri, ürün teslimatı sırasında ürünü kontrol etmenizi beklemek zorundadır.


Kargo ne zaman elime ulaşır?

Siparişleriniz en geç 3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilir. Ürün kargoya verildikten sonra ortalama 3 iş günü içerisinde kargonuz elinize ulaşır. Resmi ve idari tatiller bu süreye dahil değildir. Ancak corona virüs pandemi süresince itisnai gecikmeler yaşanabilmektedir.


Kargo takip numarasına nereden ulaşabilirim?

Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfanızdan veya size gönderilen sipariş kargoya verildi konulu e-postadan kargo takip numarasına ulaşabilirsiniz. 


Kargo ücretini kim ödüyor?

Burdabuldu.Com'da şartlı kargo sistemi mevcuttur. 150 TL'nin altındaki siparişlerinizde kargo ücretini Alıcı öderken, 150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretini Burdabuldu.Com öder. 

Ürün detay sayfasında kargo ücreti ve şirketi ile gönderim yapılan şehir gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. 


Kargoda olan siparişimin yerini nasıl öğrenebilirim?

Ürün kargoya verdikten sonra gönderi bilgilerini sisteme girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. 

Hesabım menüsündeki Siparişlerim sayfasından ürünün yanındaki Kargo Takip butonuna basarak veya kargo takip numarasının linkini tıklayarak siparişinizin yerini öğrenebilirsiniz. Kargo Takip butonun üstündeki takip numarası ile kargo şirketinin internet sitesinden de siparişinizi izleyebilirsiniz. 


Kargoda ürüne zarar geldiyse sorumluluk kime aittir?

Burdabuldu'da satışa sunulan tüm ürünler kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken  hasar kontrolünden geçer. Buna rağmen cam eşya, elektrikli ısıtıcı gibi niteliği itibarıyla hassas ürünlerde taşıma sırasında düşürülmesi veya kargoya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenler şöyle; 

- Ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın. 

- Herhangi bir hasar gördüğünüzde Hasar Tespit Tutanağı hazırlatın.  

- Görevliyi, hasarlı gelen ürünle ilgili tam ve doğru kelimelerle tutanak tutması için uyarın. “Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü.” gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, ürün iade işleminizi hızlandıracaktır. 

- Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve Hasar Tespit Tutanağı hazırlamalarını istemeniz gerekir.  

- Ürünü, Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte mağazaya geri gönderdiğinizde ürün değişimi işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.  

- Kargo tazmini konusunda sorun yaşamamak için, hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firması ile geri gönderin.


Sepetimdeki ürünleri farklı adreslere gönderebilir miyim?

Sepetinizdeki ürünleri tek sipariş olarak bir adrese gönderebilirsiniz. Dilerseniz sepetinizi bölüp birden fazla sipariş verebilir, siparişler için farklı teslimat adresleri girebilirsiniz.    


Sipariş ettiğim ürünün kargo süresi ne kadardır?

Kargo firmaları ile yapılan gönderimlerde, ortalama teslim süresi 3 iş günüdür. Ürün kargoya verildikten sonra sisteme girilen gönderi bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numarasına gönderilir. Ürün kargolandıktan sonraki 3 iş günü sonunda halen size ulaşmadıysa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, konuyla ilgili kargo firması ile de görüşmeniz gerekir. 


Yurt dışına ürün teslimatı yapılıyor mu?

Burdabuldu.com'dan satın aldığınız ürünlerin teslimatı sadece Türkiye sınırları içerisine ve KKTC'ye  yapılır.


Ürünü başka biri teslim alabilir mi?

Teslimat adresi bilgilerinde belirtilen kişi adına bir yakını kimlik tespitiyle kargodan ürünü  teslim alabilir.


İade/değişim kargo ücreti kim tarafından karşılanır?

Cayma Hakkı kapsamında iade kargo ücreti ALICI'ya aittir. 

İade/değişim talebinde bulunurken Burdabuldu.Com'un anlaşmalı olduğu kargo firmasını seçerek ürünü daha uygun fiyatla gönderebilirsiniz.